FO-Aarhus samarbejder med biografen Øst for Paradis, der som biograf brænder for at vise anderledes, spændende og overraskende film – og det har den gjort, siden den i 1978 blev åbnet på Paradisgade i Aarhus midtby.
Øst for Paradis arbejder også med at skræddersy forskellige oplevelser til deres publikum; om det er filmpremierer, bruncharrangementer eller noget helt tredje. I den forbindelse arbejder FO-Aarhus og Øst for Paradis sammen om at arrangere foredragsrækken ‘Tænkepauser i Paradis’, som finder sted den første tirsdag i hver måned.
Arrangementerne tager udgangspunkt i de Tænkepause-bøger, som Aarhus Universitetsforlag udgiver, og som hver tager fat i et emne, der formidles på en lettilgængelig måde. Til hvert arrangement vil forfatteren bag en Tænkepause-bog komme og holde et oplæg om bogen, og man vil få mulighed for at debattere og stille spørgsmål - samt få den gældende Tænkepause-bog med i billetprisen.
Derudover samarbejder Øst for Paradis og FO-Aarhus om sidemandsoplæring af mennesker, som kræver særlige hensyn. Deltagerne indgår i et arbejdsfællesskab, hvor der tages hensyn til deres forskelligheder og udfordringer, og hvor de får mulighed for at være en del af samfundet på lige fod med andre og samtidig bidrage aktivt.
Undervisningsområderne spænder fra servering af kaffe og billetsalg til klargøring af biografsalene klar og vise gæsterne på plads. Det vigtigste er, at det enkelte menneske trives og får mulighed for at opdage nye ressourcer i sig selv. Sidemandsoplæring udvikler sociale kompetencer og giver mod til at prøve nye opgaver og deltage aktivt i et mangfoldigt fællesskab.